Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nikdy nešlo jen o "blbou náladu“

17. 02. 2017 18:55:48
Text Vlastimily Jakubčákové z mého profilu na FB mě vedl k napsání následujícího textu. Mrzí mne, že neumím lépe psát, takže mi odpusťte, že některé formulace nebudou tak přesné, jak by to dokázal profesionál.

Vlastimila napsala: „Za tři a půl roku této vlády už není pouze blbá nálada. Jde o cílené likvidování živnostníků, malých středních podnikatelů a zemědělců. Nemůžeme je znárodnit tak je zlikvidujeme. Jsou moc nezávislí na státu (a vládě), nic od státu nechtějí a tudíž se nedají ovládat, nemůžeme jim poručit, jak mají myslet a konat.“

V obecné rovině s tímto textem jednoznačně souhlasím. Ale vyplývá z něj i podstata, proč se situace v naší zemi dostala až k nástupu Zemana na Hrad a vládnutí Babiše (protože Sobotka je jen „papírovým“ předsedou vlády). Proč místo rozvoje naší země využitím potenciálu podnikavého ducha a kreativity českých lidí, sledujeme dlouhodobou a v poslední době naprosto jednoznačnou likvidaci rovného podnikatelského prostředí s exponenciálně rostoucí likvidaci malého a středního stavu, očividné ořezávání svobod, naprostou aroganci politické moci, navyšování byrokracie a úřednické i policejní svévole a soudnictví, které není schopno spravedlivě soudit a postihovat velké zloděje a lumpy.

Paní Vlastimila píše, že posledních 3,5 let již nejde pouze o blbou náladu. Ale ono se to, co se děje poslední roky, „nevyskytlo“ zčista jasna. Podstata je v tom, že žádný významnější politik (včetně Havla) totiž nedokázal včas a jasně pojmenovat a ukázat na příčinu a nedokázal se jasně, jednoznačně a důrazně postavit bývalým nomenklaturním prominentům, kterým na zakonzervování centralistické moci záleželo. Současně byli u moci mnozí, u nichž byly, a dodnes jsou, v rozporu jejich prohlášení o demokracii a svobodě s jejich opravdovým založením a přesvědčením, že je nutné udržovat řídící centrální roli státu a že je lidi třeba řídit a vést za ručičku. Říkám tomu „načuchlost bolševikem“ a je to určitě to, co velké části svobodomyslného obyvatelstva vadí a proč pro ně nejsou přijatelné nejen typy lidí, jako je Zeman, Babiš, ale také typy jako Halík, Ruml, Kocáb, Vášáryová, Šiklová, Šabatová, Dienstbier, Pithart, Marksová apod. No, a nakonec, díky desítkám let žití v nesvobodě, v naší zemi nebyl (a stále ještě není) dostatek lidí, kteří by si uvědomovali, jak snadno se o svobodu přichází, když si budou hledět pouze svého a když politiku (věci veřejné) vytěsní a řeší ji, na základě pouze povrchních informací, nadáváním po hospodách a na sociálních sítích s pocitem blbé nálady.

Pro mne osobně nikdy nešlo o blbou náladu, ale ten hlavní pocit, který člověk má přes dvacet let, bych spíše nazval zoufalstvím. Zoufalstvím z toho, že v uplynulých 27 letech se neobjevila jediná politická strana, která by byla dobře organizovaná a měla v čele kvalitní a rozumné osobnosti, které by měly vůbec vůli změnit SYSTÉM. Osobnosti, které by neměly utkvělou představu v tom, že centrální řízení a stát plný úředníků, kteří budou dohlížet, kontrolovat (pokud bych to napsal hruběji, tak buzerovat) obyvatele, je ten nejlepší systém pro dobrý a zdravý vývoj a rozvoj země. Nikdy ani jedna vláda či politická strana neměly za cíl snahu nastavit systém státní správy na maximálně minimálně nutný dohled a kontrolu. Systém státní správy, jakožto především pomocníka k tomu, aby se z obyvatel postupně stávali občané. Samostatně myslící a rozhodující se Občané s velkým O. Aby byl nastaven systém, kde by lidé dostaly sice určitá pravidla (zákony), ale 1) minimální a za 2) rovná a spravedlivá. A aby byla naprosto odpolitizována policie a justice, jakožto základ právního státu, které by podle těch pravidel (zákonů) mohly svobodně, rovně a spravedlivě vyšetřovat a soudit.

Babiš není příčina a není to jen o něm. Babiš je důsledek. On a Zeman jsou vlastně jakýmisi nejvíce viditelnými symboly celého polistopadového vývoje s určitou výhodou, že je na nich ten bolševismus (nejhorší vlastnosti a buranství) tak strašně vidět. Rozhodnutí ČSSD spolupracovat s KSČM i na vládní úrovni je opět pouze důsledek a hořce úsměvné je vyjádření jednoho ze samotných stbáckých ďáblů Babiše, že „Sobotka udělá cokoliv, aby byl zase premiérem, s klidem se spojí i s ďáblem“. Babiše, jehož hnutí ANO není nic jiného, než novodobá KSČ padesátých let minulého století, proti kterému je i současná pokračovatelka KSČ (KSČM) slabým odvarem.

Je otázkou, kdy se objeví taková politická strana, ve které by politici systém minimálního a štíhlého státu neměli jen na papíře, ale bylo by u nich vidět, že tak opravdu myslí, uvažují, že je to pro ně naprosto zásadní a prvotní věc a že dokáží předložit návrhy řešení, jak takový systém začít postupně nastavovat. Kteří by ukázali, že nejsou jen dalšími „loutkami“ obrovských peněz nadnárodních koncernů, oligarchů, finančních společností či bank a že se dokáží v běžném životě uživit i jinak, než jen čerpáním různorodých dotací. Strana, pro kterou by bylo nemyslitelné, že by v jejích řadách mohli dál pokračovat ve své politické kariéře bývalí komunisté, jejichž centralistické myšlení (včetně jejich vlastností) se prostě nikdy nezmění. Do té doby budeme v médiích odkázáni ke sledování prázdného plkání o zachování demokracie v ČR, populistických hlášek o Czexitu, nekonečných diskusí o EU, Putinovi, Trumpovi či imigrantech, ubohého štěkání se o tom, kdo je větší zloděj a budeme přihlížet fatální decimaci malého a středního podnikání, živnostničení a drobného farmaření a rolničení, což je především pro malé obce doslova smrtící (a řešením rozhodně není, páni starostové, chtít od státu dotace na udržení alespoň hospod a krámků s potravinami, pivem, mýdlem a záchodovým papírem).

Petr Suda

Autor: Petr Suda | pátek 17.2.2017 18:55 | karma článku: 27.74 | přečteno: 852x

Další články blogera

Petr Suda

Babišův pokus o Antichartu č. 2

Lidé, kteří vládnou této zemi již 68 let se nikdy nezmění. Jsou to stále ti samí nejvíce sobečtí a podlí lidé mezi námi.

23.3.2017 v 15:53 | Karma článku: 18.42 | Přečteno: 415 | Diskuse

Petr Suda

Základní příčina, proč dopadají volby tak, jak dopadají

Kdekdo se podivuje nad tím, jak to, že naší zemi vládnou ti, kteří jí vládnou. Vládnou právě proto, že lidé mají politiků plné zuby a naprostá většina z nich ji dostatečně nesleduje.

20.3.2017 v 20:18 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 786 | Diskuse

Petr Suda

Holt musím vzdát hold své matince

Mám velké štěstí, že mám mámu, která je nejen chytrou, příjemnou a fajn ženskou, ale která je i velmi moudrou, prozíravou a svým dětem přející maminkou.

22.2.2017 v 12:19 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 650 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Bohumír Šimek

Opět přecházíme na letní čas

Týdeník RESPEKT (12,6) se ptá občanů, zda má pro nás v současnosti přechod na letní čas nějaký přínos. A pokud má, pak jaký?

24.3.2017 v 23:14 | Karma článku: 6.78 | Přečteno: 209 | Diskuse

Monika Pilloni

Libye, 240 utopených imigrantů. Stopnutí dohody Libye s Itálií.

Nové tragické ztroskotání na moři v Libyi. Neziskovka Proactica Open Arms uvádí, že se utopilo asi 240 imigrantů. Našlo se zatím 6 těl afričanů. Soud v Tripolisu bloknul dohodu o spolupráci na snížení příjezdů k Italskému pobřeží.

24.3.2017 v 18:33 | Karma článku: 30.68 | Přečteno: 1418 | Diskuse

Jan Lunga

Proč se ti Rusové na hranicích s Ukrajinou tak urputně brání?

Také je vám konflikt, který vznikl na hranicích Ruska a Ukrajiny nepříjemný? Ano? Tak potom jsme na stejné lodi. Dost jsem o tom přemýšlel, ale až teprve v poslední době tomu začínám trochu rozumět, aniž bych byl nějaký Putinovec.

24.3.2017 v 17:49 | Karma článku: 30.76 | Přečteno: 1424 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Sonda do hnojiště české spravedlnosti

Díky paní Jílková, že jste zařadila do Vašeho pořadu: MÁTE SLOVO, nejzávažnější téma a „zabodla vidle“ do hnojiště fungování všech orgánů, činných v trestním řízení, které (ne)fungují v souladu s Ústavou ČR.

24.3.2017 v 17:28 | Karma článku: 23.60 | Přečteno: 840 | Diskuse

Jitka Mikysková

Turecko už asi zapomnělo, jak se díky Trumanově doktríně dostalo do NATO

„...Nemám sebemenší pochybnosti o tom, že Rusko zamýšlí vpadnout do Turecka a zmocnit se tak průlivů z Černého do Středozemního moře. Do té doby, dokud Rusko nenarazí na železnou pěst, bude nazrávat nová válka.

24.3.2017 v 17:27 | Karma článku: 16.11 | Přečteno: 524 | Diskuse
Počet článků 69 Celková karma 27.44 Průměrná čtenost 1496

Systémák a matematik, kterému, prosím, odpusťte chyby češtiny v textech :-).

Zakladatel iniciativy Listopad ještě neskončil  (www.listopadjesteneskoncil.cz) a spoluzakladatel iniciativy Občanské liberální hnutí (www.ObcanskeLiberalniHnuti.cz).

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.