Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nikdy nešlo jen o "blbou náladu“

17. 02. 2017 18:55:48
Text Vlastimily Jakubčákové z mého profilu na FB mě vedl k napsání následujícího textu. Mrzí mne, že neumím lépe psát, takže mi odpusťte, že některé formulace nebudou tak přesné, jak by to dokázal profesionál.

Vlastimila napsala: „Za tři a půl roku této vlády už není pouze blbá nálada. Jde o cílené likvidování živnostníků, malých středních podnikatelů a zemědělců. Nemůžeme je znárodnit tak je zlikvidujeme. Jsou moc nezávislí na státu (a vládě), nic od státu nechtějí a tudíž se nedají ovládat, nemůžeme jim poručit, jak mají myslet a konat.“

V obecné rovině s tímto textem jednoznačně souhlasím. Ale vyplývá z něj i podstata, proč se situace v naší zemi dostala až k nástupu Zemana na Hrad a vládnutí Babiše (protože Sobotka je jen „papírovým“ předsedou vlády). Proč místo rozvoje naší země využitím potenciálu podnikavého ducha a kreativity českých lidí, sledujeme dlouhodobou a v poslední době naprosto jednoznačnou likvidaci rovného podnikatelského prostředí s exponenciálně rostoucí likvidaci malého a středního stavu, očividné ořezávání svobod, naprostou aroganci politické moci, navyšování byrokracie a úřednické i policejní svévole a soudnictví, které není schopno spravedlivě soudit a postihovat velké zloděje a lumpy.

Paní Vlastimila píše, že posledních 3,5 let již nejde pouze o blbou náladu. Ale ono se to, co se děje poslední roky, „nevyskytlo“ zčista jasna. Podstata je v tom, že žádný významnější politik (včetně Havla) totiž nedokázal včas a jasně pojmenovat a ukázat na příčinu a nedokázal se jasně, jednoznačně a důrazně postavit bývalým nomenklaturním prominentům, kterým na zakonzervování centralistické moci záleželo. Současně byli u moci mnozí, u nichž byly, a dodnes jsou, v rozporu jejich prohlášení o demokracii a svobodě s jejich opravdovým založením a přesvědčením, že je nutné udržovat řídící centrální roli státu a že je lidi třeba řídit a vést za ručičku. Říkám tomu „načuchlost bolševikem“ a je to určitě to, co velké části svobodomyslného obyvatelstva vadí a proč pro ně nejsou přijatelné nejen typy lidí, jako je Zeman, Babiš, ale také typy jako Halík, Ruml, Kocáb, Vášáryová, Šiklová, Šabatová, Dienstbier, Pithart, Marksová apod. No, a nakonec, díky desítkám let žití v nesvobodě, v naší zemi nebyl (a stále ještě není) dostatek lidí, kteří by si uvědomovali, jak snadno se o svobodu přichází, když si budou hledět pouze svého a když politiku (věci veřejné) vytěsní a řeší ji, na základě pouze povrchních informací, nadáváním po hospodách a na sociálních sítích s pocitem blbé nálady.

Pro mne osobně nikdy nešlo o blbou náladu, ale ten hlavní pocit, který člověk má přes dvacet let, bych spíše nazval zoufalstvím. Zoufalstvím z toho, že v uplynulých 27 letech se neobjevila jediná politická strana, která by byla dobře organizovaná a měla v čele kvalitní a rozumné osobnosti, které by měly vůbec vůli změnit SYSTÉM. Osobnosti, které by neměly utkvělou představu v tom, že centrální řízení a stát plný úředníků, kteří budou dohlížet, kontrolovat (pokud bych to napsal hruběji, tak buzerovat) obyvatele, je ten nejlepší systém pro dobrý a zdravý vývoj a rozvoj země. Nikdy ani jedna vláda či politická strana neměly za cíl snahu nastavit systém státní správy na maximálně minimálně nutný dohled a kontrolu. Systém státní správy, jakožto především pomocníka k tomu, aby se z obyvatel postupně stávali občané. Samostatně myslící a rozhodující se Občané s velkým O. Aby byl nastaven systém, kde by lidé dostaly sice určitá pravidla (zákony), ale 1) minimální a za 2) rovná a spravedlivá. A aby byla naprosto odpolitizována policie a justice, jakožto základ právního státu, které by podle těch pravidel (zákonů) mohly svobodně, rovně a spravedlivě vyšetřovat a soudit.

Babiš není příčina a není to jen o něm. Babiš je důsledek. On a Zeman jsou vlastně jakýmisi nejvíce viditelnými symboly celého polistopadového vývoje s určitou výhodou, že je na nich ten bolševismus (nejhorší vlastnosti a buranství) tak strašně vidět. Rozhodnutí ČSSD spolupracovat s KSČM i na vládní úrovni je opět pouze důsledek a hořce úsměvné je vyjádření jednoho ze samotných stbáckých ďáblů Babiše, že „Sobotka udělá cokoliv, aby byl zase premiérem, s klidem se spojí i s ďáblem“. Babiše, jehož hnutí ANO není nic jiného, než novodobá KSČ padesátých let minulého století, proti kterému je i současná pokračovatelka KSČ (KSČM) slabým odvarem.

Je otázkou, kdy se objeví taková politická strana, ve které by politici systém minimálního a štíhlého státu neměli jen na papíře, ale bylo by u nich vidět, že tak opravdu myslí, uvažují, že je to pro ně naprosto zásadní a prvotní věc a že dokáží předložit návrhy řešení, jak takový systém začít postupně nastavovat. Kteří by ukázali, že nejsou jen dalšími „loutkami“ obrovských peněz nadnárodních koncernů, oligarchů, finančních společností či bank a že se dokáží v běžném životě uživit i jinak, než jen čerpáním různorodých dotací. Strana, pro kterou by bylo nemyslitelné, že by v jejích řadách mohli dál pokračovat ve své politické kariéře bývalí komunisté, jejichž centralistické myšlení (včetně jejich vlastností) se prostě nikdy nezmění. Do té doby budeme v médiích odkázáni ke sledování prázdného plkání o zachování demokracie v ČR, populistických hlášek o Czexitu, nekonečných diskusí o EU, Putinovi, Trumpovi či imigrantech, ubohého štěkání se o tom, kdo je větší zloděj a budeme přihlížet fatální decimaci malého a středního podnikání, živnostničení a drobného farmaření a rolničení, což je především pro malé obce doslova smrtící (a řešením rozhodně není, páni starostové, chtít od státu dotace na udržení alespoň hospod a krámků s potravinami, pivem, mýdlem a záchodovým papírem).

Petr Suda

Autor: Petr Suda | pátek 17.2.2017 18:55 | karma článku: 27.95 | přečteno: 855x

Další články blogera

Petr Suda

Babišův pokus o Antichartu č. 2

Lidé, kteří vládnou této zemi již 68 let se nikdy nezmění. Jsou to stále ti samí nejvíce sobečtí a podlí lidé mezi námi.

23.3.2017 v 15:53 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 450 | Diskuse

Petr Suda

Základní příčina, proč dopadají volby tak, jak dopadají

Kdekdo se podivuje nad tím, jak to, že naší zemi vládnou ti, kteří jí vládnou. Vládnou právě proto, že lidé mají politiků plné zuby a naprostá většina z nich ji dostatečně nesleduje.

20.3.2017 v 20:18 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 792 | Diskuse

Petr Suda

Holt musím vzdát hold své matince

Mám velké štěstí, že mám mámu, která je nejen chytrou, příjemnou a fajn ženskou, ale která je i velmi moudrou, prozíravou a svým dětem přející maminkou.

22.2.2017 v 12:19 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 656 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Předpověď může být hrozivá, víru ČSSD ve vítězství to však nezlomí

Zcela čerstvé předpovědi, jak by volby dopadly, kdyby se volilo právě teď, mnoho radosti zavedeným stranám nedávají. Zato málo zavedené ANO vede třiatřiceti procenty!

25.4.2017 v 17:49 | Karma článku: 24.63 | Přečteno: 691 | Diskuse

Milan Šarapatka

Francouzské volby a česká koryta

Francouzské volby jsou důležité především pro Francii samotnou, byť i se značným přesahem pro celou Evropu. Na české politické scéně však vyvolávají vášně zcela extrémní. Proč? Že by se někteří čeští politici báli o svá koryta?

25.4.2017 v 15:22 | Karma článku: 38.62 | Přečteno: 1610 | Diskuse

Ivan Bednář

Soudcovské obrtlíky v Čechách

Ministr zahraničí Luboš Zaorálek se pokoušel ovlivnit britské představitele ve věci rozsudku, kterým britský soud osvobodil trojici mladíků, kteří způsobili smrt českého číšníka, pracujícího ve Velké Británii.

25.4.2017 v 14:17 | Karma článku: 29.28 | Přečteno: 1858 | Diskuse

Beata Krusic

Pelikánova spravedlnost-aneb Jak přikrýt mocnou Lenku

Nejvyšší soud, na který se obrátil Robert Pelikán z důvodu nesouhlasu s rozhodnutím dvou nezávislých soudců, kteří vrátili kauzu MUDr. Davida Ratha k novému projednání z důvodu nezákonně nasazených odposlechů rozhodl,

25.4.2017 v 14:05 | Karma článku: 19.45 | Přečteno: 831 | Diskuse

Josef Prouza

Trůnidla pro pandu

Gdo může mít něco proti pandě? Jo, proti tomu medvídkovi rozdováděnýmu, co je vopčas kung-fu, toho myslim. Ale jo, může. Ten Zemák na Hradě! Ale dyž sem se stal předsedou Panďáckýho spolku, tak sem do toho začal fest šlapat.

25.4.2017 v 12:05 | Karma článku: 4.27 | Přečteno: 150 | Diskuse
Počet článků 69 Celková karma 20.66 Průměrná čtenost 1498

Systémák a matematik, kterému, prosím, odpusťte chyby češtiny v textech :-).

Zakladatel iniciativy Listopad ještě neskončil  (www.listopadjesteneskoncil.cz) a spoluzakladatel iniciativy Občanské liberální hnutí (www.ObcanskeLiberalniHnuti.cz).

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.